Informacje
Polecamy również
L jak Luksus

Rynek wbrew pozorom wcale się tak dużo przez stulecia nie zmienił. W dalszym ciągu najlepiej zarabia się sprzedając dobra luksusowe.

Jako dobra luksusowe możemy rozumieć takie, na które większość swoich dochodów przeznaczają ludzie bogaci. Rynkiem dóbr luksusowych jest np. rynek dzieł sztuki - dzieła znanych artystów są zresztą uznawane za niezłe zabezpieczenie kapitałowe, na którym nie można stracić. Dobra luksusowe zawierają się również w rynku motoryzacyjnym, tytoniowym, alkoholowym, komputerowym – można powiedzieć, że pomimo iż skończyła się era społeczeństw klasowych to klasy nie zniknęły wśród produktów i usług. To już jednak nie urodzenie sprawia do jakiej klasy się należy, ale zamożność. I od tego ile ma się pieniędzy zależy również to ile się płaci za dane dobra.

Rynek dóbr luksusowych generuje dochody większe niż rynek dóbr przemysłowych. Jak to się dzieje, że obroty na dużo mniejszą skalę generują takie przychody? Podobnie rzecz się ma z zarobkami bo zazwyczaj 20% społeczeństwa generuje 80% kapitału. Zatem mówimy tutaj o kwestii ceny danego dobra, ale również o jakości jego wykonania i historii z nim związanej (dotyczy to głównie dzieł sztuki). Dodatkowym atutem dóbr luksusowych jest również to, że mało osób może sobie na nie pozwolić – są zatem elitarne. Znowu zatem odzywa się klasowość, która już podobno dawno upadła.

Rynek dóbr luksusowych wymaga od sprzedawców większego dbania o klienta. Tutaj bowiem każdy klient indywidualny ma znaczenie i nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek straty. Jeden konsument może bowiem przynosić przedsiębiorstwu takie dochody, które mogą mu się pozwolić utrzymać na rynku przez długi okres czasu. Dlatego firmy starają się odpowiednio dbać o takiego klienta żeby nie tylko czuł, że kupuje coś wyjątkowego, ale jednocześnie cała otoczka zakupu pokazywała mu, że jest wyjątkowy. To również odróżnia producentów tego typu dóbr od producentów dóbr masowych.

 
Copyright © 2012 by stacja-tworcza.pl